Rus votkasını bilmem ama Rusça kafamı güzelleştiriyor

People high as shit, saying "p" is "r" and "m" is "t".

Yeni odama geçtiğimden beri hayat o kadar hızlı geçiyor ki yazamadım gitti. Bu yazının konusu Rusça. Başka yabancı dil alamayınca Rusça'ya kaldım. İlk hafta Kiril'i oluşturan ve kullananların kafalarının güzel olduğunu düşünüyordum, artık düşünmüyorum çünkü eminim. Sürekli kafaları güzel gezdikleri için düzgün bir dil oluşturamadan öylece kalıvermiş galiba.

El yazısı harfler farklı, matbaa harfleri farklı. Bir harf yazıyorlar, bizden farklı okuyorlar, kelime içinde tekrar değişiyor. Zorunuz ne gençler? Sayılar da Roma rakamı gibi değişiyormuş galiba, yuh diyorum. Ama en azından okumayı nasıl öğrendiğimi anladım. Harf harf okuyarak birleştirme çabası falan zor zanaat, çocukken zihin daha müsaitmiş herhalde. Hiç bu çabaları çektiğimi hatırlamıyorum.

Gözünü seveyim Fransızca'mın. Keşke 4. kuru almış olsaydım, şimdi 5, önümüzdeki dönem de 6'yı alır bu acıya son verirdim.

Ayrıca yılların matruşkasının Rusça'da "matriyoşka" olarak okunduğunu öğrenerek yıkıldım. Hoca "Aferin." falan anlamında "Haraşo" dedikçe de "iki ters bir düz" diyesim geliyor, ağzımdan kaçmasa bari.

Hiç yorum yok: