Star WarsBuyrun aperatif olarak Metallica'dan Imperial March!

    Star Wars izlemeye başlamam biraz geç oldu. Bu seneye kadar oturup seriyi baştan sonra izlememiştim. (Tamam tamam kabul bu sefer izlerken de ilk filmde azıcık birazcık uyuyakaldım, tam şu yarış sahnesinden önce, ama uykum vardı, filmle alakası yok, şimdi unutuyoruz bu konuyu.) Filmler bitti, üstüne Clone Wars izlemeye başladım. Ahsoka'nın akıbetini çok merak ediyorum an itibariyle.
    Topluca bir yorum yapmak gerekirse filmleri genel olarak gerçekten beğendim, farklı türleri bir araya getirebilen nadir serilerden biri. Aksiyon, macera, romantizm, dram, komedi; gerçekten her türden biraz biraz barındırıyor.
    Bir de küçük negatif eleştirim var, söylemeden edemeyeceğim. İlk filmde, aslında olayların gidişatı açısından düşünürsek 4. filmde, Yoda kendini mağarasına kapatmış yarı deli bir tipe döndürülmüş. Olmamış yahu, koskoca Yoda'ya yakışmamış. Yemek kaplarına saldırıp dağıtmak falan... Yoda bu, olur mu öyle şey?
    Bir de son filmi garip bir versiyonda indirmişim, subvoice şeklinde yorumlar vardı. Darth Vader için "Oh, Dark Dizzy-Wizzy has come." tarzı şeyler duymak hoş olmuyormuş, onu tekrar normal indirip izledim.
    Epey uzun bir zaman alıyor 6 film, ama iyi ki izlemişim. O dönemin şartları içinde bile "Uzay filmi nasıl çekilir?"i güzel göstermiş Lucas. İyi de kazanç elde etmiş ama şimdi inkar etmemek lazım. Hala çizgi romanların, romanların, 3 boyutlu kitapların, ansiklopedilerin ortalarda dolandığını düşünürsek hala da Star Wars serisinden inanılmaz miktarlar kazanan insanlar var. İşin kötüsü gerçekten çok çekici ansiklopedik şeyler var, D&R'da falan bakmadan geçemiyor insan. Ayrı bir dünya yaratılmış gerçekten. Star Wars, bir kitaptan da filmleşmediği için aslında bence daha zoru başarmış. Eksik nokta bırakma, "Kitaplar her zaman filmlerden güzeldir." klişesinin arkasına sığınma imkanı olmadan bir seri çekmek çok da kolay gelmiyor kulağa.
    Etrafta binlerce Star Wars manyağı varken filmleri bile anca 20 yaşına gelmeden bitirmiş olmakla övünmeye, üzerine de daha fazla laf etmeye lüzum yok. Nasıl ki önüne gelen Harry Potter hakkında konuşup kendini hayran ilan ettiğinde sinirleniyorsam, bu konuda da lafı fazla uzatma hakkı görmüyorum kendimde.
    O da değil de, Star Wars izleyip çocuğunun adını Ceday koyan aile varmış; hay Dart Vedırlar götürsün sizi, ne diyeyim!
    Tamam elinde ışın kılıcı gezen bir çocuğum olabilir, sevimli de olur. Ya da reklamlardaki gibi Darth Vader kıyafeti giysin gezsin, olmadı odasını uzay gemisi şeklinde dizayn etmek istesin, olabilir. Hadi olsun, zıbınlarına kadar Star Wars logolu olsun. Ama adı Ceday koyulur mu!

Hiç yorum yok: